Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa - Rólunk mondták az FFB-ben
JNOI Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa

JÖVŐ NEMZEDÉKEK ORSZÁGGYŰLÉSI BIZTOSA

Keresés      
 Ügyeink  > Rólunk mondták > FFB

Rólunk mondták az FFB-ben

2011. június 22. - Változtatna az ombudsmanról szóló törvényjavaslaton a Fenntartható Fejlődés Bizottság

Az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottsága módosító javaslatokat kíván benyújtani az alapvető jogok biztosáról szóló törvényjavaslathoz annak érdekében, hogy növelje a jövő nemzedékek ombudsmanja helyébe lépő helyettes biztos feladat- és hatáskörét, illetve szervezeti és működési önállóságát –jelentette be Jávor Benedek, a testület elnöke és Nagy Andor, a bizottság alelnöke szerdán, Budapesten, sajtótájékoztatón.

Az ellenzéki és kormánypárti politikusok azt követően nyilatkoztak újságíróknak, hogy a parlamenti testület civil szervezetekkel egyeztetett.

Jávor Benedek elmondta, az ügyben eddig is megszólaló civil szervezetek - például a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Levegő Munkacsoport és a Védegylet - képviselői tudomásul vették a tervezett új ombudsmani rendszert, amely egy általános és több helyettes biztost hozna létre, ugyanakkor a jövő nemzedékek képviseletéért felelős személy jogköreinek, eljárási lehetőségeinek és intézményi önállóságának erősítését kérték.

Kiemelte: a bizottság folytatja a civilekkel történő egyeztetést, ez alapján pedig egy, a kormányoldallal is egyeztetett módosító csomagot állítanak össze. A bizottság elnöke az MTI kérdésére válaszolva azt mondta, a testület egyelőre nem tárgyalt konkrét előterjesztéseket.

Nagy Andor Európa legzöldebb alkotmányának nevezte a jövőre életbe lépő új alaptörvényt, mivel abban szerepel az egészséges környezethez való jog, továbbá külön nevesítik a jövő nemzedékekért felelős helyettes biztost és a fenntartható fejlődést.

A kereszténydemokrata képviselő ugyanakkor megjegyezte, az alapvető jogok biztosáról szóló törvényjavaslatot több civil szervezet és a jövő nemzedékek ombudsmanja is kifogásolta, ezért közvetítő szerepet vállalt annak érdekében, hogy az új alaptörvény szellemének megfelelő jogszabály születhessen.

Hangsúlyozta: elfogadhatónak tartja az új alaptörvény által egységesített ombudsmani rendszert, a környezetvédelem érdekeinek képviseleteiért azonban szerinte is további garanciákat kell beépíteni a törvénybe.

Forrás: MTI
2011. június 22.




2011. május 23. - Fenntartható Fejlődés Bizottság-ülés.

A jegyzőkönyv teljes anyaga

Bizottsági önálló indítvány
Az Országgyűlés /2011. ( ) OGY határozata „A jövő nemzedékek országgyűlési biztosának 2010. évi tevékenységéről szóló beszámoló” elfogadásáról
1. Az Országgyűlés a jövő nemzedékek országgyűlési biztosának 2010. évi tevékenységéről szóló beszámolót elfogadja.
2. Ez a határozat közzétételének napján lép hatályba.


Indokolás
Az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottsága a beszámoló tanulmányozása, a biztos 2011. április 13-i szóbeli tájékoztatása és a lefolytatott vita alapján a beszámolóról szóló J/2416. számú jelentést megtárgyalta, megvitatta és általános vitára javasolja. Megállapította, hogy a biztos intézménye szerves része lett a hazai intézményrendszernek és a környezetpolitikának.

Az Országgyűlés által a tisztségre megválasztott Dr. Fülöp Sándor megszervezte az intézmény tevékenységét, és jól irányítja annak működését. Az intézmény - elsősorban a környezetvédelmi jogalkotást érintően - az elmúlt három év során integrált módon és sikeresen töltötte be a parlamenti szószóló szerepét. Az állampolgárok, társadalmi szervezetek és az önkormányzatok, valamint a gazdasági szféra részéről érkezett javaslatokat, bejelentéseket és megkereséseket lelkiismeretesen megvizsgálta, eligazítást és tanácsokat adott a beadványozóknak, jogorvoslati javaslatokat készített és kezdeményezéseket tett a jogalkotó felé is.
A biztos nemzetközi és hazai kezdeményezései integratívak és hézagpótlóak voltak, egyaránt szolgálták a jelen és a jövő generációk érdekeit Hatékonyan lépett fel az egészséges környezethez való jog érvényesítése érdekében, környezetünk jó állapotának meg őrzésében, illetve javításában. A fenntartható fejlődés fogalmából kiindulva — amely utal a generációk közötti igazságosságra is — az intézmény által a beszámoló alapján követett stratégiai irányokat a bizottság indokoltnak tartja. A bizottság a biztos 2008-2009. évi tevékenységéről szóló beszámoló tárgyalása kapcsán, három területen tett javaslatokat . A biztos ezek esetében is az elmúlt év során érdemi lépéseket tett . A társadalmi összefogás szélesítése érdekében fontos lépéseket tett, továbbá eredményes munkát végzett a környezeti információkhoz való hozzáférés érdekében. Kiemelt figyelmet fordított a klíma- és energiapolitika, az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások hasznosításával kapcsolatos hazai jogszabályalkotásra. Ösztönözte a helyi fenntartható közösségek kialakulását, elősegítette ezen közösségek részvételét a döntéshozatalban.

Összefoglalva az elmúlt három év bebizonyította, hogy a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa intézménye és személye a fenntartható fejlődés megvalósításának hatékony szereplőjévé és támaszává vált . A bizottság a biztos eredményes munkájának elismerését látja abban a döntésben is, hogy a közelmúltban lezárt alkotmányozási folyamatban a jövő nemzedékek ombudsmanja – kis módosítással – a meg őrzésre javasolt intézmények között szerepelt. A bizottság nevében kérem, hogy az előterjesztett határozati javaslatot az Országgyűlés fogadja el.




2011. április 13. - Fenntartható Fejlődés Bizottság-ülés.

A jegyzőkönyv teljes anyaga

DR. NAGY ANDOR (KDNP):
Köszönjük szépen ezt a kimerítő beszámolót és ezt a vaskos könyvet Fülöp Sándornak, ez egy jelentős teljesítmény. Hallgatva a beszámolóját, azt gondolom, a megfelelő ember végzi a jövő nemzedékek parlamenti képviseletét.
Munkáját lelkiismeretesen, színvonalasan végzi, látható a sajtómegjelenésekből is, hogy most már nagyon profin dolgozik az intézmény. Látszik az, ahogyan telik az idő – ezt ne értsék félre –, egyre professzionálisabban állnak az ügyekhez.
Néhány ügyet elolvastam ebből az összefoglalóból, és nagyon tetszik a rendszerszemléletű megközelítés.
Összefoglalásképpen: a Fidesz és a KDNP frakciók nevében ezt az anyagot színvonalasnak ítélem meg, általános vitára alkalmasnak tartom, meg is fogjuk szavazni, …

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (Fidesz):
Azt gondolom, ebben hatalmas szerepe lehet annak az országgyűlési biztosnak, akinek az eddigi tevékenységét igen nagyra értékelem, mert érzékelem benne a kiegyensúlyozó szerepet. E nélkül a kiegyensúlyozó szerep nélkül, azt kell mondanom, valamilyen irányba, valószínűleg a rossz irányba eltolódnának az erőviszonyok.
… a központi rendszert kezdettől fogva támogattam, azon belül azonban nagy önállósággal, szakmai kompetenciával kell megjelenniük bizonyos területeknek, elsősorban éppen annak, amiről éppen most beszélünk.
Talán még inkább marginálisnak tűnik a harmadik kérdésem, amit fel akarok vetni: szerintem százezreknek vagy még nagyobb nagyságrendben keseríti az életét a városi zaj. Az eddig elért eredményeket nagyra értékelem, ugyanakkor hangszínbeli különbséget érzek.

KEPLI LAJOS (Jobbik):
Én is köszönöm a magam és az általam képviselt frakció nevében is az országgyűlési biztos úr beszámolóját, egyben a munkát, amit végzett és folyamatosan végez, és reméljük, a jövőben is végezni fog. Nagyon hasznosnak ítéljük az ön munkáját, amint azt már több parlamenti felszólalásomban is elmondtam.




2010. július 13.- Fenntartható Fejlődés Bizottság-ülés

A jegyzőkönyv teljes anyaga

Bizottsági önálló indítvány
Az Országgyűlés /2010. ( ) OGY határozata a jövő nemzedékek országgyűlési biztosának 2008-2009. beszámolójának elfogadásáról
1. Az Országgyűlés a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa 2008-2009. évi tevékenységéről szóló beszámolót elfogadja.
2. Ez a határozat közzétételének napján lép hatályba.


Indokolás
Az Országgyűlés Fenntartható fejlődés bizottsága a tárgyi beszámoló tanulmányozása, a biztos 2010. július 6-i szóbeli tájékoztatása és a lefolytatott vita alapján a beszámolóról szóló J/313 . számú jelentést megtárgyalta, megvitatta és általános vitára egyhangúlag javasolja. Megállapította, hogy a biztos intézménye szerves része lett a hazai jogrendnek és a környezetpolitikának.

Az Országgyűlés által a tisztségre megválasztott Dr. Fülöp Sándor megszervezte az intézmény tevékenységét, és jól irányítja annak működését. Az intézmény - elsősorban a környezetvédelmi jogalkotást érintően - az elmúlt két év során integrált módon és sikeresen töltötte be a parlamenti szószóló szerepét. Az állampolgárok, társadalmi szervezetek és az önkormányzatok, valamint a gazdasági szféra részéről érkezett javaslatokat, bejelentéseket és megkereséseket lelkiismeretesen megvizsgálta, eligazítást és tanácsokat adott a beadványozóknak, jogorvoslati javaslatokat készített és kezdeményezéseket tett a jogszolgáltatásra a hozzájuk fordulóknak.

A biztos nemzetközi és hazai kezdeményezései integratívak és hézagpótlóak voltak, egyaránt szolgálták, szolgálják a jelen és a jövő generációk érdekeit, védik jogait, életét, egészségét, fenntartják tettrekészségét és feltárják lehetőségeiket saját sorsuk alakításában, környezetük jó állapotának megőrzésében, illetve javításában.

A fenntartható fejlődés fogalmából kiindulva — amely utal a generációk közötti igazságosságra — az intézmény által felvállalt jövőbeli stratégiai irányok követését a bizottság indokoltnak tartja, és azt megerősíti. A bizottság támogatja a biztos ez irányú elképzeléseit és igényli az együttműködést az alábbi területeken:

  • A biztos folytassa a környezeti információk nyilvánosságának meg őrzése, és további szélesítése érdekében ez ideig megtett tevékenységét, a társadalmi összefogás biztosítása érdekében.
  • A biztos fordítson kiemelt figyelmet a klíma- és energiapolitikára, az energiahatékonysággal és a megújuló energiák hasznosításával kapcsolatos törvényelőkészítő tevékenység alakítására.
  • A biztos ösztönözze a helyi fenntartható közösségek kezdeményezéseit, segítse és támogassa ezek tevékenységeinek területi és szakmai kiterjesztését, a közösségi döntésekben való hatékony részvételt.

Összefoglalva az elmúlt két év bebizonyította, hogy a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa intézménye és személye hatékony támasza a nemzeti, a térségi és a helyi társadalom és gazdaságpolitikának, és ezáltal aktív alakítója a fenntartható jövőnek. A bizottság nevében kérem, hogy az előterjesztett határozati javaslatot az Országgyűlés fogadja el.




2010. július 6. - Fenntartható Fejlődés Bizottság-ülés

A jegyzőkönyv teljes anyaga

DR. NAGY ANDOR (KDNP): …nem is gondoltam volna, hogy másfél év alatt mennyi mindent lehet csinálni. Részt vettem például a Balaton Csoportnak az egyik vacsoráján is, és én is ugyanígy meglepődtem, hogy mekkora emberek járnak ide titokban az országba. … én nagyon pozitívan értékelem a hivatalnak is és személyesen Fülöp Sándornak is a tevékenységét…

SCHMIDT CSABA (Fidesz): … a másfél év vonatkozásában láttuk azt, hogy a biztos kihasználta azt a lehetőséget, amelyet a törvényalkotó megadott az előző ciklus vonatkozásában, és számunkra is egy nagyon tanulságos anyagot jelent ez a megkapott beszámoló a másfél év működése vonatkozásában.

DR. BÁCSKAI JÁNOS (Fidesz): Én is csak a köszönet hangján tudok szólni a beszámolót tekintve, meg egyáltalán a [JNO] létezését tekintve, és azt kell, mondjam, talán egy élő lelkiismeretként is élnek a nép tudatában,

ELNÖK – JÁVOR BENEDEK, LMP: Ez a beszámoló mondhatom, hogy talán a legvérmesebb elképzeléseket is felülmúlta. Azt bizonyítja, hogy ez az intézmény valóban meghatározó szereplőjévé tudott válni a hazai környezetpolitikának, valóban érdemben tudja befolyásolni a jövő nemzedékek sorsát illető döntéseket. Valóban egy nagyon komoly érdekérvényesítője a környezeti érdeknek, és nemcsak a közvetlen eljárásokba, hanem stratégiai szinten, szemléletformálásban is nagyon magas színvonalú munkát végzett az országgyűlési biztos hivatalán belül a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa és stábja.




Lablec lablec
1051 BUDAPEST, NÁDOR u. 22. Tel.: 06 (1) 475-7123 Fax: 06 (1) 475-7333                         
Magyar oldal English site