Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa - 2010-ben vállalt védnökségek
JNOI Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa

JÖVŐ NEMZEDÉKEK ORSZÁGGYŰLÉSI BIZTOSA

Keresés      
 Stratégiai kérdések  > Védnökség > Védnökség 2010

2010-ben az alábbi programok felett vállalt védnökséget dr. Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa:

A jövő nemzedékek országgyűlési biztosa olyan országos programok, konferenciák, rendezvények felett vállalt védnökséget 2010-ben, melyek elősegítik a lakosság környezettudatosságának, felelős életvitelének fejlődését. A dr. Fülöp Sándor által támogatott programok között kiemelt hangsúllyal szerepelnek az energiatakarékosság, a széndioxid kibocsátás-csökkentés és a tudatos fogyasztási szokások kialakítására törekvő programok. Az ombusdman fontosnak tartotta a fiatalok rendszerszintű tudásának, gondolkodásának fejlesztését, a jövőre irányuló gondolkodás segítését, valamint a társadalmi vitakultúra és a felelős részvétel erősítését.

A támogatott programokról az alábbi képekre kattintva olvashatnak további információkat.



„Cancún a Gödörben” ENSZ-klímatárgyalás szimuláció


„Egy kör” című környezettudatossági vetélkedő egyetemisták és főiskolások számára


„Helló holnap!?” esszépályázat diákoknak


Jövő:re szabadegyetem


„Legyen a szó a tiéd!” országos vitaverseny diákoknak


„Miért lesz jó gyereknek lenni 2020-ban?” című fotó és rajzpályázat gyerekeknek.


„Nagycsalád-kis lábnyom” családi energiatakarékossági verseny


„Szén-dioxid nyomozók” programsorozat iskoláknak a globális klímaváltozás lelassítására


„U4 Energy” az Európai Bizottság által iskolák számára indított energiatakarékossági verseny

2009-ben támogatott programok >>






„Cancún a Gödörben” ENSZ-klímatárgyalás szimuláció

A Védegylet Egyesület, a Magyar ENSZ Modell Diákegyesület és a Gödör Klub szervezésében a cancúni tárgyalásokkal párhuzamosan, ENSZ-klímatárgyalás szimulációt tartottak 2010. december 3-án a Gödör Klubban. A rendezvényen civil szervezetek és diákok által reprezentált országok részvételével vitatták meg a cancúni tárgyalásokra bocsátott dokumentumok néhány pontját.

Annak érdekében, hogy a nyilvánosság minél szélesebb körben értesülhessen a rendezvényről, és ez által a cancúni klímatárgyalásokról, azok tétjéről és Magyarország, mint uniós elnökségi tag tárgyalási pozíciójáról, valamint a potenciálisan elérhető eredményekről, a rendezvényre politikusok és a média munkatársai is kaptak meghívást.

A program védnökségét dr. Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa vállalta el.

Hír a JNOI honlapon



„Egy kör” című környezettudatossági vetélkedő egyetemisták és főiskolások számára

Az Iparfejlesztési Közalapítvány a Budapesti Corvinus Egyetemen belül működő Tisztább Termelés Magyarországi Központjával közösen szervezte az egyetemisták és főiskolások számára meghirdetett „Egy kör” című környezettudatossági vetélkedőt. A többfordulós verseny 2009. szeptemberben indult és 2010. augusztus 31-én zárult. A szemléletformáló program elsődleges célja az volt, hogy felhívják a hallgatók figyelmét a környezettudatosság jelentőségére, hogy az egyetemisták bővebb ismereteket szerezzenek a fenntarthatóság, illetve a környezettudatosság témakörében.

A versenyben az ország felsőoktatási intézményeinek 3 fős csapatai vehettek részt. Az első fordulóban 6 régió 15 felsőoktatási intézményében több ezer hallgató vett részt a környezettudatossággal és a fenntarthatósággal foglalkozó, filmvetítéssel egybekötött interaktív előadásokon, a második szakaszban pedig a hallgatók ötfordulós online vetélkedő keretében mérhették össze "ökotudásukat."

A háromfős csapatok a lakhatás, az étel-ital, a munka, a mobilitás, illetve a szórakozás témakörében oldottak meg kreativitást és környezettudatosságban való jártasságot igénylő feladatokat. Az online vetélkedő során a plakáttervezés és videó készítés mellett például a környezettudatosság elveit szem előtt tartó lakásfelújítás menetét is ismertetni kellett a szakmai zsűrivel. Az elődöntőket és a döntőt a Duna Televízió közvetítette.

Dr. Fülöp Sándor azért vállalta a program védnökségét, mert a jövő értelmiségének óriási felelőssége van abban, hogy milyen környezetben nő majd fel a következő generáció. A jövő nemzedékének sorsa múlhat azon, hogy a felsőoktatásban tanuló fiatalok mennyire tájékozottak a környezettudatosság és a fenntarthatóság témájában.

Bővebben a versenyről



„Helló holnap!?” esszépályázat diákoknak

A Vegyél Vissza! Klímaváltozás elleni Program, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa védnökségével és a Magyar Telekom Nyrt. támogatásával esszépályázatot hirdetett 14-25 éves diákok számára. A pályázóknak 2020 karakterben kellett leírniuk azt, hogy mit gondolnak a 2020-as év, a jövő Magyarországáról?

Az esszépályázat célja volt, hogy feltérképezze, mennyire látják a diákok valós veszélynek, fenyegető jövőképnek a klímaváltozás várható hatásait, illetve mennyire vannak tisztában azzal, hogy a jelenben hozott globális és lokális gazdasági, politikai döntéseken felül, az egyén személyes felelőssége és cselekedetei is meghatározzák a későbbi életüket.

Dr. Fülöp Sándor örömmel vállalta a védnökséget a „Helló Holnap?!” esszépályázat felett, mert kiemelten fontosnak tartja, hogy a jövő generáció életkörülményeinek kialakításába bevonják a fiatalokat is. Ez jó lehetőség volt arra is, hogy a fiatalok figyelmeztessék a felnőtteket arra, hogy az ő jövőjüket érintő feladatokról érdemes közösen gondolkodni.

Hír a JNOI honlapon
Bővebben a pályázatról: www.helloholnap.hu, vegyelvissza.blog.hu



jövő:re szabadegyetem

A jövő:re szabadegyetem 2009 szeptemberében indult először. Egy-egy alkalommal körülbelül nyolcvan egyetemista gyűlik össze, hogy előadásokat hallgassanak a szakma legnevesebb előadóitól, és beszélgessenek, megoldásokat keressenek az ökológiai válság legégetőbb kérdéseire. A jövő nemzedékek országgyűlési biztosa irodájának több munkatársa előadóként és beszélgető partnerként vesz részt a programokban, valamint induláskor jelentős szakmai támogatást nyújtottak a kezdeményező fiatalokból álló csapatnak. A modern, interaktív módszertan és az oldott légkör lehetővé teszi, hogy a hallgatók ne csak passzív befogadók legyenek, hanem a beszélgetéseknek valóban aktív részeseivé is váljanak. Az ötórás alkalmakon az adott témák megvitatása után bio-fair trade vacsora és egy rövid kulturális program zárja az estét. A szabadegyetem 2009-ben a kríziselemzést, 2010-ben pedig a megoldásokat helyezte fókuszba.

A kezdeményezés szándékaival és tartalmával egyetértve dr. Fülöp Sándor vállalta a havonta egy előadást rendező civil kezdeményezés védnöki tisztét.

Bővebben a szabadegyetem programjairól



"Legyen a szó a tiéd!" országos vitaverseny

A 2002 óta működő KÖZÖD! program a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány hálózati programja. A program bővíti a fiatalok oktatási lehetőségeit, a mindennapi életben hasznosítható készségeket tanít nekik, és segíti őket abban, hogy pozitívan járuljanak hozzá közösségük fejlődéséhez. A programban 14-25 éves fiatalok csoportjai vehetnek részt, akik rövid vagy hosszú távon közösségi önkéntes projekteket valósítanak meg környezetük, a helyi közösség érdekében. 
A KÖZÖD! program a Nokia és az International Youth Foundation globális kezdeményezésének része, mely napjainkban is több mint 25 országban működik világszerte, és egyedi példája egy világcég és a civil szervezetek szakmai együttműködésének.

Dr. Fülöp Sándor elvállalta a szervezet által 2010 februárjában meghirdetett a „Legyen a szó a Tiéd” című országos vitaverseny védnökségét. A jövő nemzedékek országgyűlési biztosa fontosnak tartja a fiatalok vitakultúrájának fejlesztését, mivel a vitás kérdések több oldalról történő megvizsgálása segít mások megértésében, előmozdítja a közös megoldások megtalálását. A vita felkészít az aktív állampolgárságra, pallérozza az elmét.

Hír a JNO honlapon
A vitaversenyről bővebben



„Miért lesz jó gyereknek lenni 2020-ban?” című fotó és rajzpályázat gyerekeknek.

A Gyermekmédia Egyesület és a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának Irodája közösen hirdetett fotó- és rajzpályázatot 6-14 éves gyerekek számára.

A pályázat célja az egyedi ötleteken és az érdekes technikai megoldások alkalmazásán túl, a családok jövőbeli szerepének megjelenítése, a környezetvédelem, a természet és a jövőbeli lakókörnyezet fantáziadús ábrázolása. Pályázni kizárólag 3-6 fős csoportos munkákkal lehetett.

A meghívott szakértő zsűri a beérkezett közel 150 pályázatból választotta ki a 21 díjazott csapatot, valamint a JNOI munkatársai két csoportnak különdíjat is adtak. A díjátadó ünnepségre 2010. május 30-án, gyereknapon került sor a Campona bevásárlóközpontban.

További részletek a Gyermekmédia Egyesületről



„Nagycsalád-kis lábnyom” családi energiatakarékossági verseny

A Greendependent Fenntartható Megoldások Egyesülete és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) 2010. májusban kérte fel a jövő nemzedékek országgyűlési biztosát, hogy legyen a fővédnöke a "Nagycsalád - kis lábnyom" című energiatakarékossági versenynek. A program célja a családok környezet-, klíma- és energiahasználati tudatosságának növelése, valamint ezen keresztül a szén-szegény életmód népszerűsítése.

Hír a JNOI honlapon
További információ a versenyről és a programról



„Szén-dioxid nyomozók” programsorozat iskoláknak a globális klímaváltozás lelassítására

A „Carbon Detectives”, magyarul „Szén-dioxid Nyomozók” program jelenleg Európa tíz országában fut. A program olyan könnyen felhasználható ötletekkel támogatja az iskolák munkáját, melynek eredményeképp aktív részvételükkel csökkenthetik az intézmény jelenlegi széndioxid-lábnyomát. A program támogatására létrehozott honlap elkészítését az Európai Bizottság az Intelligens Energia Program keretében támogatta. A honlap segítséget nyújt ahhoz, hogy a résztvevők figyelemmel követhessék a széndioxid csökkenés mértékét és rögzítsék az elért megtakarításokat. A program rámutat arra, hogy sok kis lépésből összefogással, közösen nagy változást lesznek képesek elérni az iskolások.

A „Szén-dioxid Nyomozók” program hároméves küldetése, hogy:
  • összekösse az európai iskolákat, hogy közösen segítsenek lelassítani a globális klímaváltozást,
  • lelkesítse és buzdítsa a fiatalokat, hogy gyakorlati megoldásokkal, kézzelfogható módon takarékoskodjanak az energiával (ezáltal csökkentve a CO2 kibocsátást),
  • lelkesítse és támogassa a tanárokat munkájukban, hogy a CO2 kibocsátás csökkentése bekerüljön a mindennapi tanításba.
Dr. Fülöp Sándor örömmel vállalta a „Szén-dioxid Nyomozók” program védnökségét, mert az iskolákban történő fokozott környezeti neveléssel, az energiatakarékosság, a széndioxid csökkentés és a tudatos fogyasztási szokások korai megismertetésével jelentősen javulhatnak a jövő nemzedékek életkörülményei. Az ombudsman teljes mértékben egyetért a program fő üzenetével, miszerint sok kis lépésből, összefogással, nagy változásokat lehet elérni.

A projekt magyar partnere a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület
Szén-dioxid Nyomozók programról bővebben



„U4 Energy” című energiatakarékossági verseny iskolák számára

Az Európai Bizottság 2010 szeptemberében indította el az "U4 Energy" című energiatakarékosságot ösztönző versenyét európai iskolák számára. A verseny egyedülálló oktatási lehetőség a tanárok számára, valamint szórakozás a diákoknak, akiknek fontos a környezetvédelem, és szívesen takarékoskodnak az energiával, pénzzel és üzemanyaggal.

A verseny három kategóriában indult el, mindhárom a tanárok és a diákok hétköznapi energiafogyasztási szokásaival, illetve az energiaforrások kímélésével kapcsolatos.
  • A kategória: Energiahatékonysági intézkedések az iskolában
  • B kategória: Olyan pedagógiai tevékenységek, melyek az energia oktatására hívják fel a figyelmet
  • C kategória: Egy figyelemfelkeltő kampány legjobb ötletei és intézkedései
A program magyarországi nagykövete Czippán Katalin, a JNOI Stratégia Főosztályának főosztályvezető helyettese.

A verseny részleteihez és a regisztrációhoz kattintson ide: www.u4energy.eu






Lablec lablec
1051 BUDAPEST, NÁDOR u. 22. Tel.: 06 (1) 475-7123 Fax: 06 (1) 475-7333                         
Magyar oldal English site