Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa - Sajtóközlemény a nemzeti vagyont képező mezőgazdasági génbankok állami finanszírozásának biztosításáról
JNOI Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa

JÖVŐ NEMZEDÉKEK ORSZÁGGYŰLÉSI BIZTOSA

Keresés      
 Ügyeink  > Záróközlemény

A génbankok megőrzéséért áll ki az ombudsman

Budapest, 2008. december 4. – A jövő nemzedékek országgyűlési biztosa szorgalmazza a nemzeti vagyont képező mezőgazdasági génbankok állami finanszírozásának biztosítását. Az ombudsman az állami támogatásnak legalább a tavalyi nominálértéken való fenntartását kéri a földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztertől és az Országgyűléstől. Ehhez 500 millió forintra lenne szükség. Ha a génbankok finanszírozása ellehetetlenül, fennállhat a veszélye, hogy magánkézbe adják ezeket, így részben vagy egészben elveszhetnek a nemzet számára.

Az ombudsman azért lépett fel a génbankok érdekében, mert a költségvetési törvényjavaslat egyetlen forintot sem biztosítana az intézmények fenntartására 2009-ben, és a helyzetet orvosolni kívánó képviselői módosító indítványt sem fogadta el a Parlament. Márpedig a génbankok fenntartása nemcsak hazai törvényekbe és nemzetközi szerződésekbe foglalt vállalás, hanem nemzetbiztonsági érdek, a mezőgazdaság megújuló- és alkalmazkodóképességének záloga.

Fülöp Sándor szerint a hazai haszonnövény és haszonállat génkészlet megőrzése nem csupán nemzetközi egyezményben vállalt előírás, hanem hazánknak hosszú távú érdeke, ami a költségvetési források elégtelensége miatt veszélybe került.

Az országgyűlési biztos felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország 4,7 millió hektár szántóterülettel rendelkezik, amelyen nagyrészt szántóföldi és kertészeti növénykultúrák termesztése folyik. A legális köztermesztésben az agrobiodiverzitást 350 kultúrnövényfaj négyezer elismert és termesztett változata jelenti. Több mint százezer tájfajtánk és helyi változatunk azonban nem szerepel az engedélyezett és termesztésre ajánlott fajtajegyzékekben, így a jogi szabályozás egyoldalúsága miatt nem kerülhetnek kereskedelmi forgalomba, ami szintén eltűnésüket gyorsítja. Ezt hivatottak megakadályozni a génbankok, melyek a tájfajták felkutatásával, dokumentálásával és termesztéssel való megőrzésével foglalkoznak. Egyedül a tápiószelei génbankban 85 ezer magmintát őriznek. Magyarország az Unió harmadik legnagyobb mezőgazdasági génállományával rendelkezik, ami felmérhetetlen nemzeti kincs.

A génbankokban őrzött génváltozatok jelentős szerephez juthatnak, amikor új ökológiai és gazdasági kihívások jelentkeznek, például az elkerülhetetlen klímaváltozással. A génbankok értéke a világpiacon is rohamosan nő, hiszen a nemesítők csak az evolúció adta génekkel tudnak dolgozni, azokkal, amelyeket ma génbankok is őriznek.

A FAO becslése szerint az elmúlt száz évben a mezőgazdaságban használt fajták sokféleségének 75 százalékát elvesztettük. A megmaradt 25 százalék jó része veszélyeztetett. Pedig az agrárrendszerekben a sokféleség megtartása, növelése létkérdés, hiszen az egyöntetűség növekedése, a fajtaszám csökkenés, és néhány fajta egyeduralkodóvá válása a világ élelmezését teszi sebezhetővé, a nemesítési alapanyagok eltűnése pedig a változó körülményekhez alkalmazkodó újabb fajták előállítását veszélyezteti – mutatott rá az érintetteknek írt levelében az ombudsman.

Fülöp Sándor szerint a kár, amelyet a finanszírozás akár átmeneti hiánya okoz, a későbbiekben már nem fordítható vissza semmiféle anyagi áldozattal.

JNO sajtó




Lablec lablec
1051 BUDAPEST, NÁDOR u. 22. Tel.: 06 (1) 475-7123 Fax: 06 (1) 475-7333                         
Magyar oldal English site