Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa - Állásfoglalás a Duna hajózhatóságának javítására irányuló közlekedésfejlesztési tervek vonatkozásában (JNO-536/2010.)
JNOI Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa

JÖVŐ NEMZEDÉKEK ORSZÁGGYŰLÉSI BIZTOSA

Keresés      
 Ügyeink  > Állásfoglalások

A jövő nemzedékek országgyűlési biztosának állásfoglalása
a Duna hajózhatóságának javítására irányuló közlekedésfejlesztési tervek vonatkozásában

A Duna hajózhatóságának javítására irányuló közlekedésfejlesztési tervek vonatkozásában a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosának Irodájához panasz érkezett. Tekintettel arra, hogy a Duna hajózhatóságának biztosításával kapcsolatos stratégiai döntések és intézkedések meghozatala és végrehajtása környezeti kockázatot hordozhat, valamint a vonatkozó jogi szabályozás, nemzetközi háttér szoros összefüggésben állnak az egészséges környezethez való joggal, a vizsgálatot lefolytattam.

A vizsgálat elsősorban a Duna hajózhatóságával kapcsolatban Magyarország által vállalt nemzetközi kötelezettségek feltérképezésére, illetve a kapcsolódó magyar szabályozásra összpontosított, elemezte - többek között - a Víz Keretirányelv előírásainak betartását, valamint a projekt gazdasági megalapozottságát.

A vizsgálat eredményeként megállapítható, hogy Magyarországot nem terheli olyan nemzetközi kötelezettség, mely a magyar szabályozás szerinti szigorú hajózási paraméterek (VI: hajóosztály) kialakítását írná elő, nemzetközi szabályok ennél enyhébb (IV. hajóosztály) biztosítását fogalmazzák meg kötelező erővel.

A magyar állam ugyanakkor szabadon dönthet a Duna hajózhatóságának biztosításáról, ezt azonban körültekintő, mindenre kiterjedő vizsgálatnak és tervezésnek kell megelőznie, melyben ki kell térni az ökológiai, közlekedéspolitikai, gazdaságossági kérdésekre egyaránt. A Duna hajózhatóságának biztosításával kapcsolatos beavatkozások közvetlen hatással vannak a Duna ökológiai állapotára, ezért alapvető fontosságú, hogy a beavatkozások megtervezése során a Víz Keretirányelv előírásai teljes mértékben érvényesüljenek. Meg kell vizsgálni, hogy megfelelő intézkedésekkel a jó ökológiai állapot fenntartható-e, illetve, hogy a tervezett megoldásnak létezik-e környezetileg kedvezőbb, műszakilag és gazdaságilag megvalósítható alternatívája. Elemezni szükséges, hogy a tervezett hajóút megvalósítása miként illeszkedik Magyarország közlekedéspolitikájába, milyen módon és mértékben befolyásolja az axiómaként kezelt tranzitforgalom-növekedés a közúti, illetve a vasúti szállítást, ezáltal milyen módon változik hazánk közlekedés által meghatározott környezeti állapota. Tanulmányozni szükséges továbbá, hogy az állami kiadások hatékonyan szolgálják-e az elérni kívánt célokat, a projekt gazdaságossága biztosított-e, milyen konkrét gazdasági hasznot hajt, milyen mértékben járul hozzá a magyar versenyképesség javításához.

A vizsgálatban feltárt hiányosságok miatt jelenleg fennállhat a veszélye, hogy az ökológiai, gazdaságossági és közlekedéspolitikai szempontból nem megfelelően elemzett projekt szerint, indokolatlanul túlzó mértékben valósul meg a Duna hajózhatóságának állami fejlesztése. Mindez az egészséges környezethez való joggal összefüggő visszásságot eredményezhet. Ennek elkerülése érdekében tesz több intézkedési javaslatot a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa a Kormány hatáskörrel rendelkező tagjainak.

Az állásfoglalás letöltése: [PDF; 186 Kbyte]




Lablec lablec
1051 BUDAPEST, NÁDOR u. 22. Tel.: 06 (1) 475-7123 Fax: 06 (1) 475-7333                         
Magyar oldal English site